top of page

PODSUMOWANIE ROKU 2021

Rok 2021, kolejny rok epidemiczny w kulturze Spółdzielni Mieszkaniowej „Kociewie” minął pod znakiem dostosowywania działań do aktualnych przepisów epidemicznych.

 

Do końca maja 2021 zrealizowaliśmy 7 konkursów on-line dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Łącznie wzięło w nich udział 214 osób. Spośród 246 nadesłanych prac nagrodziliśmy aż 85 z nich dyplomami i słodyczami, a główne miejsca również nagrodami rzeczowymi.

 

Dodać należy, że zakup nagród rzeczowych dla dzieci sfinansowali „Przyjaciele Dzieci” w osobach:

- Pan Andrzej Rosenkiewicz - Centrum Ogrodnicze "Stokrotka",

- Zarząd Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji "STAR-WIK" Sp. z o. o.,
- Pan Jarosław Brzóska - Firma Handlowo Usługowa "Brel",
- Państwo Martyna i Łukasz Walczak, Pani Anna Wons-Sobolewska, Pani Agnieszka Arym,  "A.M.A." Usługi Sp. z o.o.,

- Dyrekcja Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjno Melioracyjnych "EKOBUD-STAROGARD" Sp. z o. o.,

- Pan Henryk Dybowski - Zakład Usługowy "MEL-KAN",
- Dyrekcja Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych "STARY LAS" Sp. z o. o. 

 

Dodatkowo Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę podarowała kilkanaście zabawek, które również trafiły do dzieci – zwycięzców naszych konkursów on-line.

 

W bieżącym roku zrealizowaliśmy również 22 zajęcia plastyczne on-line dla dzieci, 4 inspiracje rękodzielnicze dla dorosłych (tj. uszycie 60 szt. walentynkowych serc z materiału, uszycie 60 szt. tulipanów z materiału, wykonanie 4 dekoracji florystycznych z okazji świąt Wielkanocy i Pierwszej Komunii Świętej), które zostały zaprezentowane na naszej stronie www.

 

Pracownicy zrealizowali również dwa materiały wideo. Nagraliśmy trzy utwory muzyczne w wykonaniu duetu „Edmund i Irena” z okazji Dnia Kobiet oraz zrealizowaliśmy wywiad z regionalistką panią Mirosławą Moller - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Skarszewach, która opowiedziała o Świętach Wielkanocnych na Kociewiu.

 

W stanie epidemii staraliśmy się dotrzeć różnymi kanałami do odbiorców i często wykorzystywaliśmy Wystawę Uliczną przed ODK, pokazując nasze dotychczasowe działania.

 

W samej GALERII ODK sześć razy prezentowaliśmy różne prace, m.in.:

- fotografie podsumowujące naszą akcję z 2020 roku pt: „Łap codzienność”,

- prace pokonkursowe wraz z portretami kobiet w obiektywie Dominiki Kotuły i Anny Zielinskiej,

- malarstwo dzieci z okazji Dnia Dziecka,

- fotograficzną wystawę „Hospicjum to emocje”,

- relacje z ODK-owskich jesiennych działań.

oraz we wrześniu odbył się wernisaż malarstwa Tomasza Zjawionego z Łodzi pt: „Subiektywna rekonstrukcja rzeczywistości”. Z okazji wernisażu wydaliśmy album prac artysty ze słowem wstępu lokalnych artystów: Zofii Sumczyńskiej i Pawła Wyborskiego, nad którym czuwała kurator wystawy pani Kinga Gełdon-Czech. Album oraz relację z wernisażu możecie Państwo zobaczyć w zakładce GALERIA ODK.

 

Wiodącym naszym działaniem od czerwca 2021 roku była niewątpliwie SCENA ODK, na której przeprowadziliśmy łącznie 27 artystycznych występów z publicznością w reżimie sanitarnym: 15 przedstawień teatralnych i 12 koncertów muzycznych.

Przypomnijmy:

- zrealizowaliśmy osiem koncertów młodzieżowego Teatru Kuźnia Bracka i w tym wspólne z dziecięcą ODK-owską Młodą Kuźnią: „Dla niepodległej” oraz „Pieśni Leonarda Cohena”, „Róbmy swoje - piosenki Wojciecha Młynarskiego”, „Poetycka Majówka”, „Koncert powarsztatowy”, „19-te urodziny teatru”,

 

- cztery koncerty zewnętrzne: Duet Bolewski i Tubis „Obywatel jazz”, koncert charytatywny Studia Muzycznego Starogard i koncert zespołu Flywheel „Gramy dla Dominika” oraz „Koncert Muzyki Klasycznej” w wykonaniu Jennifer Schroeder (pianino) i Włodzimierza Spodymka (saksofon),

 

- przedstawiliśmy siedem występów teatralnych ODK-owskiego, dorosłego zespołu teatralnego „Teatr Nowy Osiedlowy” z komedią o tytule: „...mniam, mniam...” na podstawie dramatu Sławomira Mrożka w reżyserii Ireneusza Ciecholewskiego,

 

- trzy występy ODK-owskiego, dziecięcego zespołu teatralnego „Pleciuga” z przedstawieniem „Ludzki diabeł” w reżyserii Aleksandry Miczek,

 

- dwa występy teatralne (zewnętrzne) dla dzieci: projekcja video przedstawienia „Pan Wodorek i Superbohaterowie” toruńskiego Teatru Pomarańczowy Cylinder oraz „Czerwony Kapturek” słupskiego Teatru Władca Lalek - sfinansowane z wpłat „Przyjaciół dzieci”,

 

- trzy występy gawędziarza z Karawany Opowieści: „Tam gdzie Kociewiacy mają swoje domy”, „Opowieści o śmierci” i „Święta to przygoda”.

 

Dodać należy, że nasze zespoły wyjeżdżają na konkursy lub zaproszenia do ościennych miejscowości. „Teatr Nowy Osiedlowy” oraz „Pleciuga” zaprezentowali jesienią 2021 swoje spektakle tczewskiej publiczności.

 

Należy zaznaczyć że, zespół teatralny „Pleciuga” pod kierownictwem pani Aleksandry Miczek zdobył trzecie miejsce w XIII Festiwalu Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego w Tczewie.

 

Nasi mali aktorzy startują z powodzeniem w konkursach recytatorskich, w których zajmują główne miejsca:

- XIII Festiwal Twórczości Kociewskiej im. Romana Landowskiego w Tczewie – kategoria recytacji I miejsce Agata L., II miejsce Tymoteusz S., III miejsce Zofia W.

- XV Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Religijnej i Metafizycznej im. Karola Wojtyły – Mikołaj G. I miejsce.

 

Podsumowując rok 2021 należy podkreślić, że w ODK realizowano bezpośrednie zajęcia cykliczne (co tygodniowe) dla różnych grup wiekowych:

- zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku szkolnym,

- zajęcia muzyczne Teatru „Młoda Kuźnia”,

- zajęcia teatralne dziecięcej grupy teatralnej „Pleciuga”,

- lekcje śpiewu i rytmiki Studia Muzycznego Starogard,

- zajęcia muzyczne Teatru Kuźnia Bracka,

- zajęcia teatralne osób dorosłych „Teatr Nowy Osiedlowy”,

- zajęcia fotograficzne Klubu Miłośników Fotografii „MigaFka”,

- zajęcia plastyczne dla osób dorosłych Klubu Miłośników Plastyki,

- zajęcia komputerowe dla osób dorosłych z latarnikiem Polski Cyfrowej,

 

Dodatkowo organizowaliśmy:

- wykłady tematyczne dla seniorów z cyklu „Edu Senior”:

- prapremiera filmu „Dycht Kociewie” z rozmową z reżserem i aktorami,

-„Mięśnie dna miednicy” z fizjoterapeutką Martyną Boniak i propagatorką Aliną Jeleń ze Stowarzyszenia „Kobiety Kwiaty Kociewia”,

- wieczór autorski Agaty Puścikowskiej i jej ostatniej książki „Waleczne z gór” zrealizowany z Stowarzyszeniem „Kobiety Kwiaty Kociewia”,

- finsaż wystawy malarstwa „Subiektywna rekonstrukcja rzeczywistości”,

- śpiewanie ludowych pieśni w Dzień Zaduszny z „Karawaną Opowieści”,

- wyjazd rekreacyjny dla członków spółdzielczych Klubów Seniora „Grzybobranie”

- wyjazdy do Teatru Wybrzeże w Gdańsku: „Szelmostwa lisa Witalisa”, „Emigrantki”,

- spotkania i zabawy w Klubie Seniora w Świetlicy ODK w os.60-lecia,

- kurs szycia na maszynie w Świetlicy ODK w al.Woj.Polskiego,

- wystawę w Świetlicy ODK al.Woj.Polskiego oraz uliczną prezentację zdjęć z podróży po Indochinach pt: ”Tam gdzie ryż smakuje inaczej” Marka Nowaka i Włodzimierza Amerskiego.

 

Należy jeszcze przypomnieć, że zrealizowaliśmy letnie zabawy i zajęcia dla dzieci.

W Dzień Dziecka przygotowaliśmy projekcję filmową teatrzyku dla dzieci „Pan Wodorek i spuerbohaterowie”, a po niej zaprosiliśmy dzieci do wspólnego malowania. Prace te zaprezentowaliśmy w GALERII ODK.

W dwóch naszych świetlicach w czerwcu przeprowadziliśmy twórcze zajęcia związane z arteterapią. Dodatkowo w osiedlu 60-lecia dzieci mogły malować na wielkopowierzchniowch przestrzeniach i akcja ta cieszyła się ogromnym powodzeniem, a przez cały lipiec dzieci mogły tworzyć rękodzieło z filcu i papieru w Świetlicy al.Woj.Polskiego.

Mimo epidemii udało się nam zapewnić choć trochę wakacyjnych zajęć dla dzieci w wieku szkolnym.


 

Nadmienić na koniec należy, że Osiedlowy Dom Kultury w 2021 roku przeprowadził remont schodów awaryjnych wraz z montażem oświetlenia, zyskując bezpieczeństwo i poprawiając standard placówki.

DZIAŁALNOŚĆ KÓŁ w 2021 roku:

WYDARZENIA 2021

PRASA O NASZYCH DZIAŁANIACH ...
bottom of page