top of page

SCENA ODK

Osiedlowy Dom Kultury S.M."Kociewie" ul.Reymonta 1

#3M MOJE MUZYCZNE MARZENIE

styczeń-październik 2020

Z miłości do muzyki ruszyli z projektem #3M - Moje Muzyczne Marzenie. Efektem jest wyjątkowy album.

Piątka młodych osób postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i spełnić marzenie starogardzkiej młodzieży o wydaniu własnego albumu. Tak narodził się projekt #3M- Moje Muzyczne Marzenie, którego inicjatorami jest grupa "Artsy".

#3M - Moje Muzyczne Marzenie miało okazję powstać w ramach projektu POWER “Czas na młodzież” Stowarzyszenia Morena. Nieformalną grupę "Artsy", która jest inicjatorem tworzą:

- Klaudia Domkowska,

- Julia Wasiniewska,

- Marta Guz,

- Filip Jędrysiak,

- Szymon Deyna. 

Współorganizatorem projektu jest również Stowarzyszenie Można Inaczej.

#3M - Moje Muzyczne Marzenie tworzą młodzi ludzie – uczniowie oraz absolwenci starogardzkich liceów. Aby nagrać album potrzeba było wokalistów. W drodze eliminacji wybrano 11 wokalistów, którzy nagrali solowe utwory. Każdy uczestnik wykonuje w projekcie oryginalną piosenkę pasującą do jego charakteru i odpowiadającą jego umiejętnościom wokalnym.

- W piosenkach poruszane są tematy dotyczące problemów, które dotykają znacznej części naszego pokolenia, są charakterystyczne dla obecnych czasów, ale również i te bardziej uniwersalne. Problemów zarówno tych, z którymi każdy zmaga się samodzielnie, jak i tych, z którymi próbujemy poradzić sobie wspólnie – wyjaśnia Julia Kleina, autorka większości tekstów piosenek projektu.

Młodzi wokaliści ciężko pracowali od czerwca 2020. Codzienne próby odbywali w Osiedlowym Domu Kultury S.M."Kociewie" w Starogardzie Gdańskim. Podczas tego procesu mieli również okazję przez dwa dni pracować pod okiem Piotra Chrapkowskiego z OPP. Podczas tych spotkań, które odbywały się w Ognisku Pracy Pozaszkolnej muzycy mieli przede wszystkim przygotować się do nagrań w studiu. Nie były to jednak ich pierwsze warsztaty muzyczne. Stale współpracują ze starogardzkim ODK (Reymonta 1).

- Muzycy brali udział warsztatach z interpretacji tekstu utworu oraz przekazywania emocji odbiorcom poprzez muzykę. Przeprowadzili je panowie Ireneusz oraz Radosław Ciecholewscy z Teatru Kuźnia Bracka. Dzięki nim uczestnicy mogli udoskonalić swoją umiejętność oddawania przez muzykę emocji płynących z niej samej oraz z tekstu piosenki – wyjaśniają organizatorzy.

 

Były również warsztaty z intonacji, emisji głosu, które przeprowadziła pani Daniela Ebertowska-Rola z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Starogardzie Gdańskim. Uczestnicy poznali na nich różne ćwiczenia wokalne, podstawy kontroli oddechu i sposoby pracy nad nim, jak i nad innymi technicznymi aspektami śpiewu.

Projekt #3M -Moje Muzyczne Marzenie to nie tylko szansa na wydanie albumu. To szansa na rozwój umiejętności wokalnych uczestników, możliwość pokazania się szerszemu gronu odbiorców. W ich twórczości może odnaleźć się każdy. Album zawiera utwory od poezji śpiewanej, poprzez piosenkę aktorską, aż do popu (w tym electro-pop i pop-rock).

- Piosenki pojawią się jesienią w mediach strumieniowych (m.in. Spotify) i społecznościowych. Na YouTube obejrzeć będzie można również przygotowane przez nas klipy, nagrane na scenie ODK, które pojawiać będą się do końca września mówią organizatorzy projektu.

Uczestnikami projektu są absolwenci i uczniowie szkół ponadpodstawowych powiatu starogardzkiego i okolic. Wokalistami są:

- Aleksandra Kuraszewicz,

- Barbara Otta,

- Jakub Suwalski,

- Łucja Andrearczyk,

- Maria Ossowska,

- Oliwia Kłos,

- Weronika Burczyk,

- Weronika Gołuńska,

- Wiktoria Krajewska,

- Zofia Juszczyk,

- Zofia Partyka. 

5f64d9e3da786_o,size,933x0,q,70,h,c23993

Dzięki inicjatywie grupy "Artsy" mają oni szansę spełnić swoje marzenie muzyczne w ramach #3M. Jak mówią organizatorzy „Wszyscy cechują się wrażliwością artystyczną, umiejętnościami wokalnymi i własnym stylem”. Poza „jedenastką”, która nagrywała utwory w projekt jest zaangażowanych wiele innych osób.

- To osoby w różnym wieku, na których możemy polegać, którzy służą często bezinteresowną pomocą. Instrumentaliści to m.in. absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej w Starogardzie Gdańskim – wyjaśnia Filip Jędrysiak, jeden z koordynatorów projektu.

W projekt zaangażowany jest m.in. zespół instrumentalny Expressio, działający na co dzień w Osiedlowym  Domu  Kultury. Całość dofinansowana jest ze środków Gminy Miejskiej Starogard Gdański, Powiatu Starogardzkiego, Funduszy Europejskich (z projektu "Czas na młodzież").

W planach jest również koncert podsumowujący cały projekt, który odbędzie się 24.X.2020 na SCENIE ODK.

Aby być na bieżąco wystarczy śledzić grupę w mediach społecznościowych:

Fotografie: #3M

źródło: starogardgdanski.naszemiasto.pl

3M FB RADIO STG.png
121673726_759803224583473_27999203900354
bottom of page