SCENA ODK
Osiedlowy Dom Kultury S.M."Kociewie" ul.Reymonta 1
#3M MOJE MUZYCZNE MARZENIE
styczeń-październik 2020
Z miłości do muzyki ruszyli z projektem #3M - Moje Muzyczne Marzenie. Efektem jest wyjątkowy album.
Piątka młodych osób postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i spełnić marzenie starogardzkiej młodzieży o wydaniu własnego albumu. Tak narodził się projekt #3M- Moje Muzyczne Marzenie, którego inicjatorami jest grupa "Artsy".
#3M - Moje Muzyczne Marzenie miało okazję powstać w ramach projektu POWER “Czas na młodzież” Stowarzyszenia Morena. Nieformalną grupę "Artsy", która jest inicjatorem tworzą:
- Klaudia Domkowska,
- Julia Wasiniewska,
- Marta Guz,
- Filip Jędrysiak,
- Szymon Deyna.
Współorganizatorem projektu jest również Stowarzyszenie Można Inaczej.
#3M - Moje Muzyczne Marzenie tworzą młodzi ludzie – uczniowie oraz absolwenci starogardzkich liceów. Aby nagrać album potrzeba było wokalistów. W drodze eliminacji wybrano 11 wokalistów, którzy nagrali solowe utwory. Każdy uczestnik wykonuje w projekcie oryginalną piosenkę pasującą do jego charakteru i odpowiadającą jego umiejętnościom wokalnym.
- W piosenkach poruszane są tematy dotyczące problemów, które dotykają znacznej części naszego pokolenia, są charakterystyczne dla obecnych czasów, ale również i te bardziej uniwersalne. Problemów zarówno tych, z którymi każdy zmaga się samodzielnie, jak i tych, z którymi próbujemy poradzić sobie wspólnie – wyjaśnia Julia Kleina, autorka większości tekstów piosenek projektu.
Młodzi wokaliści ciężko pracowali od czerwca 2020. Codzienne próby odbywali w Osiedlowym Domu Kultury S.M."Kociewie" w Starogardzie Gdańskim. Podczas tego procesu mieli również okazję przez dwa dni pracować pod okiem Piotra Chrapkowskiego z OPP. Podczas tych spotkań, które odbywały się w Ognisku Pracy Pozaszkolnej muzycy mieli przede wszystkim przygotować się do nagrań w studiu. Nie były to jednak ich pierwsze warsztaty muzyczne. Stale współpracują ze starogardzkim ODK (Reymonta 1).
- Muzycy brali udział warsztatach z interpretacji tekstu utworu oraz przekazywania emocji odbiorcom poprzez muzykę. Przeprowadzili je panowie Ireneusz oraz Radosław Ciecholewscy z Teatru Kuźnia Bracka. Dzięki nim uczestnicy mogli udoskonalić swoją umiejętność oddawania przez muzykę emocji płynących z niej samej oraz z tekstu piosenki – wyjaśniają organizatorzy.
- Były również warsztaty z intonacji, emisji głosu, które przeprowadziła pani Daniela Ebertowska-Rola z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Starogardzie Gdańskim. Uczestnicy poznali na nich różne ćwiczenia wokalne, podstawy kontroli oddechu i sposoby pracy nad nim, jak i nad innymi technicznymi aspektami śpiewu.
Projekt #3M -Moje Muzyczne Marzenie to nie tylko szansa na wydanie albumu. To szansa na rozwój umiejętności wokalnych uczestników, możliwość pokazania się szerszemu gronu odbiorców. W ich twórczości może odnaleźć się każdy. Album zawiera utwory od poezji śpiewanej, poprzez piosenkę aktorską, aż do popu (w tym electro-pop i pop-rock).
- Piosenki pojawią się jesienią w mediach strumieniowych (m.in. Spotify) i społecznościowych. Na YouTube obejrzeć będzie można również przygotowane przez nas klipy, nagrane na scenie ODK, które pojawiać będą się do końca września – mówią organizatorzy projektu.
Uczestnikami projektu są absolwenci i uczniowie szkół ponadpodstawowych powiatu starogardzkiego i okolic. Wokalistami są:
- Aleksandra Kuraszewicz,
- Barbara Otta,
- Jakub Suwalski,
- Łucja Andrearczyk,
- Maria Ossowska,
- Oliwia Kłos,
- Weronika Burczyk,
- Weronika Gołuńska,
- Wiktoria Krajewska,
- Zofia Juszczyk,
- Zofia Partyka.
Dzięki inicjatywie grupy "Artsy" mają oni szansę spełnić swoje marzenie muzyczne w ramach #3M. Jak mówią organizatorzy „Wszyscy cechują się wrażliwością artystyczną, umiejętnościami wokalnymi i własnym stylem”. Poza „jedenastką”, która nagrywała utwory w projekt jest zaangażowanych wiele innych osób.
- To osoby w różnym wieku, na których możemy polegać, którzy służą często bezinteresowną pomocą. Instrumentaliści to m.in. absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej w Starogardzie Gdańskim – wyjaśnia Filip Jędrysiak, jeden z koordynatorów projektu.
W projekt zaangażowany jest m.in. zespół instrumentalny Expressio, działający na co dzień w Osiedlowym Domu Kultury. Całość dofinansowana jest ze środków Gminy Miejskiej Starogard Gdański, Powiatu Starogardzkiego, Funduszy Europejskich (z projektu "Czas na młodzież").
W planach jest również koncert podsumowujący cały projekt, który odbędzie się 24.X.2020 na SCENIE ODK.
Aby być na bieżąco wystarczy śledzić grupę w mediach społecznościowych:
-
aktualności pojawiają się na Facebooku
-
grupa obecna jest również na Instagramie
-
utwory pojawiają się na kanale YouTube