top of page

GALERIA ODK zaprasza na wystawę fotografii Krzysztofa Rudka pt.: PORTRET PRZY STOLE zrealizowanego ze stypendium kulturalnego Prezydenta Miasta Starogard Gdański. Wystawa w GALERII ODK trwa od 28 kwietnia do 16 czerwca 2023.

 

   „Portret przy stole” to zaproszenie do sesji fotograficznej opartej na rozmowie bez pozowania, bez stresu towarzyszącemu tradycyjnej sesji zdjęciowej. Najważniejsza jest naturalność oraz pojawiające się emocje, a także gesty. To, co jest ważne dla mnie w fotografii, to próba dotarcia do istoty fotografowanego tematu, do istoty lasu, architektury czy do człowieka. Istotna jest także forma. Przyglądam się uważnie fotografii portretowej, szukam własnego sposobu na zminimalizowanie mojej ingerencji, stąd używam jak najmniej sprzętu oświetleniowego, a jeśli okoliczności na to pozwalają, rezygnuję ze studyjnego tła. Najważniejszy jest zaproszony do stołu człowiek i jego historia.

   Wszystko zaczęło się przy stole w domu moich przyjaciół - Zosi i Michała. Usiadł przy nim Wojciech Kass. Był to późny wieczór tuż po spotkaniu literackim w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starogardzie Gdańskim. Jego głównym bohaterem był poeta z Prania. Miałem przy sobie aparat, położyłem go na stole bez jakichkolwiek zamiarów użycia. Gdy już rozluźniła się atmosfera i wywiązała się wspaniała dyskusja, to poeta mówił, a my słuchaliśmy. Och, jak On mówił! Całym sobą! To była uczta dla ucha i ducha. I dla moich oczu. Gdy Wojciech nagle zamyślił się, zapadł w jakiś letarg, splótł dłonie, a łokcie wsparł o stół i spojrzał gdzieś tam, w głąb siebie, nacisnąłem odruchowo spust migawki. I w tym ułamku sekundy poczułem ten dreszcz, znany bardzo dobrze wszystkim tym, którzy go doświadczyli, a jednocześnie pojawiła się intuicyjna myśl, mówiąca: „Idź za tym. Zapraszaj do stołu ludzi, których cenisz, podziwiasz lubisz. Pozwól im snuć swoje opowieści i naciskaj spust migawki”. Od tamtego spotkania stół z całą swoją symboliką stanowi integralną część moich portretów.

Krzysztof Rudek

  

KRZYSZTOF RUDEK - fotograf amator. Urodzony w Szczecinie, prawie całe swoje życie mieszkający na Kociewiu, od 1995 r w Starogardzie Gdańskim z siedmioletnią przerwą, podczas której zamienił stolicę Kociewia na stolicę Wielkiej Brytanii. Prezentował swoje fotografie w galeriach Starogardu Gdańskiego, Grudziądza oraz Gdańska. Współpracuje z lokalnym pismem VERIZANE.

ODK razem z KEENYS STUDIO wydał mini album do wystawy, który był dostępny tylko podczas wernisażu.

 

Jednak podczas zwiedzania wystawy będzie dostępna dla zwiedzających duża forma owego albumu razem z Księgą Gości.  Zapraszamy do GALERII ODK!

WSPÓŁPRACA:

# KEENYS STUDIO
# EXPRESS DRUK

SPONSORZY:


# DZIENNA DAWKA
# PUP USTA USTA

bottom of page