top of page

PODSUMOWANIE ROKU 2020

                                               DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA W EPIDEMII

 

Omawianie działalności placówek kulturalnych w czasie epidemii nie sposób rozpocząć pomijając dwa pierwsze miesiące roku 2020. Zrealizowaliśmy bowiem wiele ważnych działań, o których nie wspominaliśmy jeszcze Państwu. O to one:

1. Koncert uznanej w kraju i zagranicą pianistki Jennifer Schroeder wraz z otwarciem wystawy malarstwa grupowego pt: „Rokocińska Szkoła Anioła” - malarstwo olejne podopiecznych DPS Rokocin.

2. Półkolonie zimowe z atrakcjami w Świetlicy ODK os.60-lecia 14 (dwa turnusy) i jeden turnus w Świetlicy Al.Woj.Polskiego.

3. Noworoczne zabawy taneczne w trzech spółdzielczych Klubach Seniora (Świetlica AWP i 60-lecia oraz ODK)

4. Koncert poezji śpiewanej (erotyki kociewskich twórców) w wykonaniu kociewiaków: aktorki Moniki Janeczek Toporowskiej i artysty Szymona Bruckiego wraz z otwarciem wystawy fotografii zbiorowej „Kociewie w obiektywie”.

5. Koncerty Muzyczne Teatru Kuźnia Bracka: „Pieśni Leonarda Cohena”, „Godzina miłowania – piosenki Marka Grechuty”.

6. Pierwszy w ODK koncert jazzowy zespołu „Tubis Trio” promującego nową płytę „SO US”. Koncert ten zebrał pozytywne recenzje prasowe!

7. Spotkanie z mieszkańcami osiedla 60-lecia – realizacja inicjatywy społecznej z budżetu obywatelskiego gminy Starogard Gdański „Osiedlowe ogrody społeczne” w Świetlicy ODK 60-lecia 14.

Dodać należy, że udało się nam wyremontować kuchnię w Świetlicy ODK w os.60-lecia tuż przed wybuchem epidemii.

 

Wracając do tematu przewodniego, w marcu wprowadziliśmy formę pracy on-line, bazując na mediach społecznościowych (Facebook.pl) i naszej stronie: www.odk.smkociewie.com.pl:

1) "Klub Seniora ODK on-line" (pozytywnie i wspierająco dla seniorów również z ODK prowadziła Joanna Schwoch),

2) "Łap codzienność" (fotografia dnia codziennego i refleksje pozytywne  - prowadziła Karolina Sprengel),

3) "Plastyka on-line z ODK" (inspiracje plastyczne dla dzieci i dorosłych prowadziła Joanna Sobieszyńska).

„ZOSTAŃ W DOMU i włącz pozytywny tor!” - takie hasło przyświecało nam wiosną 2020 roku. Plakaty relacjonujące nasze działania w dobie epidemii wywieszaliśmy w gablotach spółdzielczych osiedli.

 

Od 1 czerwca, w związku z wprowadzeniem zmian w Rozporządzeniu Rady Ministrów, w ODK umożliwiono próby (w okrojonym składzie i w reżimie sanitarnym) zespołu muzycznego Expressio oraz Teatru Kuźnia Bracka, które przygotowywały się do nagrań wideo – koncerty on-line. Zespół Expressio realizował projekt #3M (Moje Muzyczne Marzenie) finansowany ze środków Powiatu Starogardzkiego i przy współudziale Stowarzyszenia Można Inaczej. Teatr Kuźnia Bracka realizował koncert video finansowany ze środków Gminy Miejskiej Starogard Gdański.

W międzyczasie ODK został nominowany przez Grodzisko Owidz do akcji muzycznej "Hot16Challenge2" (legendarna rapowana akcja polegała na nagrywaniu muzyki i  pomocy finansowej w walce z koronawirusem). Nagranie samodzielnie zrealizowały dwie grupy działające w ODK. Teatr Kuźnię Bracką reprezentowała Zosia Juszczyk (napisała tekst i dobrała muzykę) a klip video zmontował Filip Jan Jędrysiak - członek zespołu muzycznego „Expressio” z ODK. Wspólnie nominowaliśmy do nagrania utworu:

# Blue Willmingtons
# Bufet 1 Klasa
# Młodzieżową Radę Powiatu Starogardzkiego
# Prezydenta Miasta Starogard Gdański - pana Janusza Stankowiaka

Relację video zobaczycie na naszej stronie: www.odk.smkociewie.com.pl w zakładce FOTO. Nadmieniamy, iż Prezydent Miasta Janusz Stankowiak odpowiedział na nasze wyzwanie!

W stanie epidemii, na korytarzach Osiedlowego Domu Kultury utworzyliśmy galerię fotografii relacjonującą kilkumiesięczne działanie SCENY i GALERII ODK. Wszystko za sprawą wypełnionego kalendarza ODK-owskich wydarzeń z jesieni 2019 roku, dobrej współpracy z muzykami oraz zaprzyjaźnionymi fotografami. Serdecznie podziękowania dla fotografów: Leszka Kurszewskiego, Przemysława Furtaka i Krzysztofa Rudka oraz muzyków: Teatr Kuźnia Bracka, Expressio, Tubis-Trio, Jennifer Schroeder, Moniki Janeczek-Toporowskiej i Szymona Bruckiego. Podziękowania również kierujemy do artystów: Dariusza Syrkowskiego oraz podopiecznych DPS Rokocin i DPS La Guardia. Ich wielkoformatowe prace ozdabiają ODK. Dziękujemy!

Po kilku miesiącach działań on-line, intensywnych pracach gospodarczo - porządkowych w naszych trzech placówkach i magazynie oraz po zakończeniu pracy w Kasie Administracji os. Kopernika (tymczasowe oddelegowanie pracownika) – przepisy epidemiczne umożliwiły nam bezpośrednią działalność kulturalną. Praca tylko w rygorze sanitarnym i zmniejszonej liczebności uczestników, wahającej się od 8 do 25 w zależności od wielkości sali i specyfiki zajęć. W sierpniu ODK zrealizował działanie dla dzieci dostosowane do nowej organizacji pracy, możliwości techniczno-kadrowych i przepisów sanitarno-epidemicznych.

Dzieci gościliśmy na czterech warsztatach plastycznych i dwóch występach gawędziarskich. Zaznaczyć należy, że w placówkach panował rygor sanitarno-epidemiczny i była to nasza pierwsza bezpośrednia styczność z odbiorcami kultury w epidemii. Po szybkim oswojeniu się z nowym charakterem działań zaplanowaliśmy bogaty jak na epidemię kalendarz wydarzeń.

  We wrześniu w Świetlicy al.Woj.Polskiego uruchomiliśmy kurs podstawowy szycia na maszynie prowadzony przez doświadczoną krawcową. Udało się nam zrealizować połowę tego kursu. Uczestniczki są bardzo zadowolone z nabytych umiejętności. W ODK rozpoczął się bezpłatny kurs komputerowy dla grupy 12-tu seniorów, finansowany ze środków Unii Europejskiej. Kurs zakończono pozytywnie zdanym egzaminem przez kursantów w połowie października. Dla osób dorosłych odbyło się również spotkanie rękodzielnicze pt: „Bobbinujemy” z „Lula”, na którym uczono dziergania ozdób ze sznurka bobbinowego: koszy, toreb, podkładek na stół. Uczestniczyły w nim mieszkanki spółdzielni i znana pisarka, Anna Sakowicz, którą pochłonęło dzierganie szydełkiem!

 

Dla dzieci zorganizowaliśmy warsztat plastyczny pt: „Szyjemy z filcu”, w którym uczestniczyło 9 osób. Uszyte ozdoby dzieci z radością zabrały do swoich domów. Na SCENIE ODK we wrześniu gościliśmy gawędziarza Szymona Góralczyka z opowieściami dla dorosłych „O demonach słowiańskich”, zaś Teatr Kuźnia Bracka obchodził swoje 18-lecie istnienia, wystawiając ucztę iście muzyczną w wykonaniu Kuźniaków obecnych i starszych stażem. W Galerii ODK wystawiliśmy prace malarskie jedenastu pań z Koła Miłośników Plastyki. Wystawa była czynna do połowy października. Pamiątkowe fotografie ilustrujące tą wystawę znajdziecie Państwo na naszej stronie: www.odk.smkociewie.com.pl w zakładce GALERIA ODK.

We wrześniu odbyły się również spotkania z zarządami Klubów Seniora w sprawie wspólnej oceny sytuacji. Ostatecznie, Kluby Seniora z dwóch naszych Świetlic pisemnie zadeklarowały zamrożenie wszelkich spotkań do czasu zakończenia epidemii. ODK zaś utworzył cykl wykładów z zaproszonym specjalistą pt: ”Edu-Senior”. Liczba miejsc na sali niewielka – zgodnie z zaleceniami epidemicznymi, jednak chcieliśmy umożliwić seniorom wysłuchanie interesujących wykładów. Pierwsze „Edu – senior” w październiku poprowadziła pani psycholog Janina Czech, która omawiała temat radzenia sobie ze stresem w dobie epidemii. Ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe cieszyły się uznaniem wśród obecnych seniorów. Zarejestrowane urywki tego spotkania znajdziecie Państwo na naszej stronie w zakładce: ODK TV.

  W październiku również przeprowadziliśmy działanie rękodzielnicze z cyklu „Bobbinujemy z Lula”, które cieszy się niesłabnącą popularnością. W czasie odosobnienia, wolny czas można poświęcić na własnoręczne tworzenie produktów użytku codziennego. Zrealizowaliśmy również kilka działań scenicznych: koncert Teatru Kuźnia Bracka pt: „Godzina miłowania”, gawędziarstwo dla dzieci i spektakl narracyjny dla dorosłych w wykonaniu Karawany Opowieści. W Galerii ODK wystawiliśmy również prace malarskie i pisarskie stypendystki Prezydenta Miasta Starogardu Gdańskiego pani Małgorzaty Nowopolskiej. Wystawa zatytułowana „Moja Bajka” dostępna była już tylko on-line oraz w wersji ulicznej. W ODK odbywały się również próby Teatru Nowego Osiedlowego, który miał wystawić sztukę pt: „Mniam, mniam” (reżyseria: Ireneusz Ciecholewski, scenariusz: praca zbiorowa na podstawie dramatu Sławomira Mrożka "Na pełnym morzu"), jednak z uwagi na epidemię występ odwołano. Podobnie stało się z koncertem podsumowującym projekt #3M (Moje Muzyczne Marzenie). Z uwagi na obostrzenia epidemiczne nie mogliśmy go zrealizować. Nadmienić należy, że projekt #3M został zrealizowany przez członków zespołu „Expressio”, na co dzień działającego w murach ODK. Więcej informacji o działaniu starogardzkiej młodzieży działającej w ODK znajdziecie na naszej stronie w dziale SCENA / PROJEKT #3M.

Kalendarz pełen wydarzeń zaplanowanych na listopad i grudzień musiał ulec szybkiej modyfikacji z powodu zamknięcia placówek kulturalnych. Przeszliśmy więc na pracę w trybie on-line z odbiorcami kultury. Nasza oferta na najbliższe miesiące obejmuje:

1) Konkurs plastyczny dla dzieci on-line. Dzieci tworzą w domu, rodzic fotografuje pracę i wysyła mailem do ODK. Jury - plastycy ODK oceniają i wybierają zwycięzcę. Najlepsza praca otrzymuje nagrodę rzeczową do odbioru bezpośrednio w ODK z zachowaniem zasad epidemicznych.

JURY ODK zdecydowało się przyznać zwycięstwo w październikowej edycji tego konkursu dziesięcioletniej Gai - mieszkance naszej spółdzielni. JURY przyznało również wyróżnienie za kompozycję i estetykę dla Lenki-lat 7 oraz dla 9 letniego Stefana za niebanalną kreatywność.

2) Galeria on-line. Na naszej stronie w dziale GALERIA znajdziecie sfotografowane prace artystów, a rozmowę z nimi w dziale ODK TV.

Aktualna nasza wystawa to malarstwo studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierunkiem prof. dr hab. Dariusza Syrkowskiego z lat 2015-2016.

3) Galeria uliczna jest odpowiedzią na zamkniecie Galerii w czasie epidemii. Prace artystów zawieszamy w Galerii i fotografujemy je. Następnie drukujemy w formacie A3, laminujemy i wywieszamy na płocie przed ODK. Dzięki temu, ludzie choć w maseczkach i w dystansie to skutecznie obcują z cząstką sztuki i kultury.

Prace studentów ASP z aktualnej wystawy będą zdobiły okolice ODK do końca roku 2020.

4) ODK SZYJE! Posiadamy maszyny do szycia, które zostały zakupione z zewnętrznego budżetu przy realizacji poprzednich projektów więc zdecydowaliśmy się na wykonanie pamiątkowych dekoracji – butów mikołajowych dla członków spółdzielczych Klubów Seniora. Uszyliśmy łącznie 160 sztuk butów. Materiał video relacjonujący to rękodzielnicze działanie znajdziecie Państwo na naszej stronie w zakładce: ODK TV.

5) ODK TV to bardzo ważne narzędzie pracy dla kultury w czasie zamknięcia placówek kultury. Posiadamy profesjonalne kamery i program do montażu, jeszcze z czasu istnienia Studia TV „Spółdzielcza Jedynka”, więc w tym okresie sięgamy do multimedialnych środków wyrazu. Pierwsze rejestracje video dotyczyły rozmowy z Małgorzatą Nowopolską na temat jej autorskiej wystawy w Galerii ODK. Kolejne nagranie zrealizowaliśmy z kustoszem Muzeum Ziemi Kociewskiej panem Zbigniewem Potockim na temat filmu „Szpęgawsk 1939”. Rozmowa ta miała być pierwotnie przeprowadzona w ramach spotkania „Edu-Senior” w ODK, jednak nowe przepisy epidemiczne ograniczyły pełną realizację tego przedsięwzięcia. Staramy się większość naszych działań przekształcić w relacje filmowe, by jak najwięcej osób mogło zobaczyć naszą codzienną pracę.

6) GRUDNIOWE WYZWANIA! ODK proponuje udział on-line w świątecznych wyzwaniach rękodzielniczych, kulinarnych, fotograficznych, muzycznych i literackich. Razem zajmijmy umysł pozytywnym działaniem, zmierzającym do celebracji czasu z rodziną podczas Świąt Bożego Narodzenia. Wszystkie działania zamieszczamy w mediach społecznościowych (Facebook) oraz na naszej stronie, w zakładce ODK TV

GRUDNIOWE WYZWANIE ODK - RĘ KODZIEŁO

GRUDNIOWE WYZWANIE ODK - KULINARIA

GRUDNIOWE WYZWANIE ODK - fotografia

GRUDNIOWE WYZWANIE ODK - MUZYCZNE

NIESPODZIANKA MIKOŁAJKOWA DLA KLUBÓW SENIORA

Dziękujemy, że byliście z nami!

bottom of page