top of page

SCENA ODK
Osiedlowy Dom Kultury S.M."Kociewie" ul.Reymonta 1

"...mniam mniam"

04 czerwca 2021

11 czerwca 2021

18 czerwca 2021

ODK-owski Teatr Nowy Osiedlowy prowadzony przez reżysera teatralnego pana Ireneusza Ciecholewskiego, w czerwcu 2021 roku zaprezentował komedię pt: „ ...mniam mniam”. Pierwsza data premiery planowana na marca 2020 roku zbiegła się z wybuchem epidemii. Cieszymy się tym bardziej, że w czerwcu 2021 mogliśmy zobaczyć pracę aktorów z ODK.

 

Spektakl „...mniam mniam” przedstawia perypetie małej społeczności odciętej od świata z powodu pandemii. Bohaterowie próbują odnaleźć się w nowej sytuacji. Uzewnętrzniają się ich słabości i cechy, które możemy zaobserwować i w dzisiejszym życiu społecznym. Zamknięci i odizolowani od świata wiedzą, że przez okres izolacji muszą rozwiązać problem wyżywienia. Szukając rozwiązań popadają w absurdy. Czym to się skończy?

 

Scenariusz spektaklu powstawał od 1960 roku, kiedy to Sławomir Mrożek napisał dramat „Na pełnym morzu”. To z niego pochodzą wszystkie dialogi. Dokonaliśmy kilku zmian w scenariuszu, na długo przed wybuchem epidemii, która de facto przerwała próby przygotowujące do prezentacji w 2020 roku.

Dziś, prezentując państwu komedię „...mniam mniam”, trudno oprzeć się zdziwieniu, że sztuka przez wiele lat przepowiadała bieżące wydarzenia. Zaistnieje w niej nawet Poczta Polska – jednoosobowa spółka Skarbu Państwa.

Mniam _11_czerwiec.png

KONKURS NA RECENZJĘ!


Przyjdź na czerwcowy spektakl „...mniam mniam” i napisz recenzję! (odk@smkociewie.com.pl do 30 czerwca!) Może to właśnie Ty wygrasz KARNET ważny dla dwóch osób na CZTERY DOWOLNE DZIAŁANIA SCENY ODK w miesiącach: wrzesień-listopad 2021. Wyniki ogłosimy do końca sierpnia.

 

​Jeśli jesteś zainteresowany działaniami SCENY ODK – prosimy o kontakt i pozwolenie na przysyłanie informacji o najbliższych wydarzeniach!

www.odk.smkociewie.com.pl (58 56 289 40) & Teatr Kuźnia Bracka (507 826 210).

Rysunek odręczny

Pani Anna Rózga skradła serca ekipy Teatru Nowego Osiedlowego z ODK zwyciężając w konkursie na najciekawszą recenzję spektaklu "...mniam, mniam..."!

Zwyciężczyni otrzymuje karnet na 4 bezpłatne wejścia na dowolne wydarzenie SCENY ODK. Karnet należy zrealizować do końca listopada 2021 a gramy co piątek! Będzie z czego wybierać!

240832655_562528535182243_8062564342807561955_n.jpg

TEATR NOWY OSIEDLOWY 

Komedia pt: "... mniam mniam"

Reżyser: Ireneusz Ciecholewski

Obsada: Katarzyna Burek, Danuta Rypnicka, Zuzanna Rypnicka, Patrycja Walczak, Wojciech Witting


Zdjęcia: Leszek Kurant

wyniki fb.png

PREMIERA SPEKTAKLU ODBYŁA SIĘ 4 CZERWCA 2021

Zdjęcia: Leszek Kurant

RECENZJE

Spektakl  ,,...mniam, mniam,, w tym wykonaniu i w tej reżyserii, sam w sobie jest ucztą duchową dla widza nawet niewyrobionego, a w wykonaniu niezawodowych ARTYSTÓW Z TEATRU NOWEGO OSIEDLOWEGO TO PRAWDZIWA UCZTA INTELEKTUALNA DLA KAŻDEGO, przekaz MROŻKA PRZENIKA DO SZPIKU KOŚCI. 

Obejrzę z przyjemnością jeszcze raz.

Pozdrawiam

Janusz Urban

Nie samym rowerem żyje człowiek. Dziś żył sztuką. Żywił się nie powietrzem i widokami, ale słowem i niezłą grą aktorską w sztuce pod znamiennym tytułem "Mniam mniam". Jednoaktówka jest inspirowana Mrożkowskim "Na pełnym morzu" - tylko zamiast rozbitków na tratwie mamy tu ludzi uwięzionych z powodu pandemii, którzy potrzebują ŻARCIA.

A dla żarcia, okazuje się, zrobimy wiele.

Śmieszne i tragiczne zarazem. Jak u Mrożka.

Profesjonalnie - jak to na Scenie ODK.

Za tydzień ostatni spektakl. Wybierzcie się.

Małgorzata Legawska

Polecam. Świetny spektakl. Osiedlowy Dom Kultury dziękuję bardzo za ten wieczór.

Aleksandra Miczek

To nie sama scena mnie ekscytuje, ona raczej uwalnia wszelkiego rodzaju wrażenia, które siedzą w mojej głowie. Z tego właśnie powodu gorąco polecam Mrożka w Waszym wydaniu. 

Leszek Kurant

Przepiękne przedstawienie...

Pełne utalentowanych artystów

I przemyślanego scenariuszu

Najbardziej podobała mi się aktorka Katarzyna B.

Pozdrawiam serdecznie

Tomasz Szczodrowski

Bardzo fajna obsada. Temat spektaklu może nazbyt tragiczny, ale gra aktorów wysmienita. Nawet nie spodziewalam się, aż takiego profesjonalizmu! Wiele miłych aspektow, współpraca z widownią, zachęcanie do zabawy. No i przede wszystkim uważam, że wszystko trwało zbyt krotko, gdyż bardzo mi się podobało i chętnie bym dłużej obejrzała spektakl.

Joanna Murawska

Istniejący od niedawna w Starogardzie Gdańskim na Scenie ODK Teatr Nowy Osiedlowy stworzył i wystawił chwilami nawet muzyczną i taneczną, nader jednak dramatyczną i często do szpiku kości przeszywającą tragifarsę, opowiadającą o tym, jak to zwykli i zdawałoby się szlachetni ludzie w czasie zarazy, pandemii czy innej katastrofy potrafią bez żadnych, najmniejszych nawet skrupułów czyhać na dobro drugiego człowieka – jego honor, odwagę i chęć poświęcenia się dla innych dlatego, by ci inni nie pomarli z głodu, i ten to właśnie po mistrzowsku wyreżyserowany przez Ireneusza Ciecholewskiego kameralny spektakl teatralny, wzbogacony zwiewnym, majestatycznym i wdzięcznym tańcem oraz wielce szlachetną grą aktorską pięknie na scenie prezentującej się Patrycji Walczak urozmaicony również muzyką dawnych mistrzów, przybliża nam właśnie takie, jak to opisałem wcześniej, na wskroś niemoralne, lecz jak by się wydawało zrodzone z potrzeby chwili mechanizmy panowania człowieka nad człowiekiem przy zachowaniu pozorów uczciwości, nad którą w ekstremalnej sytuacji zagrożenia życia dominować mogą jednak nieokrzesana namiętność i chęć posiadania czegokolwiek kosztem drugiej osoby, a także zwyczajny ludzki, niemożliwy do zaspokojenia w danym momencie głód.

Marek Biegalski

Fenomenalna sztuka! Bardzo aktualny temat ujęty w dramacie przepleciony trafionym żartem. 

Chce się oglądać więcej! 

Izabela Kotowska

Spektakl „Mniam, mniam” rozbudza apetyt widzów. Goście nasycą się świetną grą aktorską, zabawnymi dialogami i sztuką na przyzwoitym poziomie. Co więcej, apetyt rośnie w miarę jedzenia i opuszczając salę czeka się na więcej. Z tak zdolnymi aktorami starogardzka scena ma zapewnioną teatralną ucztę na długie lata. Gorąco polecam!

Lucyna Powalska

Mrożek przewidział koronawirusa! 

I śmieszno i straszno było podczas spektaklu „…mniam mniam”. Młodzi, zaangażowani Kociewiacy pięknie nam pokazali, jak rzeczywistość opisaną kilkadziesiąt lat temu można zaadaptować i zaprezentować na amatorskiej scenie. A myślałam, że osiedlowe domy kultury są w zaniku. Cóż za szczęście, że się myliłam! Cóż za szczęście, że są ludzie, którym się jeszcze chce. Chce się wyrwać z czterech ścian, wygodnej kanapy i zrobić coś nie tylko dla siebie, ale też dla innych. Jako osoba nie zajmująca się profesjonalnie tą dziedziną sztuki, mogę tylko powiedzieć, że to co zobaczyłam, po prostu mnie zachwyciło. Interpretacja sztuki, zaprezentowany humor oraz gra aktorów zasługują na deski profesjonalnych teatrów. Doceniam ogrom pracy, który wszyscy (reżyser, aktorzy i pewnie inni, których nie było widać) włożyli w przygotowanie spektaklu. Wspieram Was z całych sił i mam nadzieję na więcej.

Ilona Szulc

TEATR NOWY OSIEDLOWY 

Komedia pt: "... mniam mniam"

11 czerwca 2021

Reżyser: Ireneusz Ciecholewski

Obsada: Katarzyna Burek Danuta Rypnicka Zuzanna Rypnicka Patrycja Walczak Wojciech Witting

Zdjęcia: Leszek Kurant

i-dp-craft-dziurkacz-ozdobny-5cm-korona_edited.jpg

Niedawno miałam okazję być w starogardzkim Osiedlowym Domu Kultury (ODK) na przedstawieniu pt.: "Mniam, mniam" w reżyserii Ireneusza Ciecholewskiego. Zagrali w nim aktorzy z Teatru Nowego Osiedlowego: Katarzyna Burek, Danuta Rypnicka, Zuzanna Rypnicka, Patrycja Walczak i Wojciech Witting. Sztuka oparta była na dramacie Sławomira Mrożka "Na pełnym morzu" opowiadającym o losach trzech rozbitków na tratwie, otoczonych zewsząd przez bezkresną wodę. Ponieważ są już oni bardzo głodni, a skończyły im się wszystkie zapasy żywności, postanawiają zjeść jednego z nich; pytanie tylko którego, i na jakich zasadach o tym zadecydować?

W przedstawieniu "Mniam, mniam" nieco odchodzi się od pierwowzoru, dostosowując fabułę do pandemicznych czasów, ale zasadniczy problem jest ten sam; trzeba kogoś zjeść, żeby przeżyć. Tylko w jaki sposób o tym postanowić?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, sztuka nie jest jakimś krwawym horrorem, tylko komedią, co wcale nie znaczy, że nie skłania do myślenia i nie zostawia w widzu różnych pytań. Pomimo dość lekkiej formy, nie brak w niej dramatyzmu; wszak chodzi o to, kto ma się poświęcić dla dobra ogółu. Przemyśleniem, jakie mi się nasunęło po obejrzeniu tego spektaklu, jest zagadnienie, na jaką wielkość i heroizm może zdobyć się człowiek, gdy postawi się go pod przysłowiową "ścianą", gdy odbierze mu się wszelkie drogi ucieczki, a wyjście jest tylko jedno, niestety to najtrudniejsze.

Sztuka pokazuje także to, do jakich wybiegów jesteśmy zdolni, żeby osiągnąć to, czego chcemy. Na jakie najróżniejsze wartości potrafimy się powołać, jakich technik manipulacji użyć, żeby tylko osiągnąć swój cel.

Dodatkowym atutem przedstawienia jest jego interaktywne ujęcie, gdyż w pewnym momencie to widzowie "w demokratycznych wyborach" decydują, kto ma skończyć jako posiłek. To współuczestniczenie w tym, co dzieje się na scenie, nie tylko dostarcza publiczności wiele emocji, ale także pozwala być współaktorami w odgrywanych wydarzeniach.

Myślę, że warto byłoby jeszcze kiedyś zobaczyć ten spektakl, albo przynajmniej zapoznać się z Mrożkowym oryginałem. Dostarczy nam on wiele zabawy, nie pozostawiając nas jednak bez refleksji.

 

Anna Rózga

Zdjęcia: Leszek Kurant

SCENA ODK 13.05.2022             Zdjęcia: Daniel Krwaczyk

bottom of page