top of page

GALERIA ODK

Osiedlowy Dom Kultury S. M. "Kociewie" ul. Reymonta 1

sponsorzy Filip.png

   Dzięki współpracy zaprzyjaźnionych z GALERIĄ ODK osób i instytucji pokazujemy Państwu projekt fotograficzny Filipa Kowalkowskiego, którego celem było pokazanie obiektów na bydgoskim szlaku muzealnym. 

 

Jak mówi sam autor wystawy Filip Kowalkowski „zależało mi przede wszystkim na tym, żeby skupić się na ludziach pracujących i tworzących te miejsca. Bo to ich pasja i zaangażowanie w pracę, sprawiają że te miejsca żyją i są atrakcyjne dla wszystkich odwiedzających. Mieliśmy do sfotografowania 15 lokacji, w bardzo krótkim czasie. 

Dla mnie to była fantastyczna przygoda i możliwość poznania Bydgoszczy z zupełnie innej, nieznanej mi wcześniej strony. Szczególnie zapadła mi w pamięci sesja zdjęciowa w zabytkowej Fabryce Obrabiarek Drewna. Wielka industrialna hala, której mrok rozświetlały pojedyncze snopy światła, przypominała katedrę przemysłu. W niej właśnie zrobiliśmy portret pana Andrzeja, emerytowanego już, pracownika fabryki, którego entuzjazm i pogoda ducha były zaraźliwe. 

Zależało mi, żeby cały projekt zrealizować z wykorzystaniem lamp błyskowych, to technika która jest mi najbliższa i mieszanie światła zastanego z błyskiem idealnie nadawała się do tego projektu.”

Filip Kowalkowski

 

Od lat fascynują mnie ludzie, wyjątkowe chwile i obrazy zapisane dzięki światłu.

Swoją przygodę z fotografią rozpocząłem,  będąc jeszcze studentem dziennikarstwa na UMK w Toruniu. Swoje pierwsze zdjęcie reporterskie opublikowałem na łamach „Nowości” Toruńskich. Był to portret Krzysztofa Pendereckiego, który siedział zadumany przed finałowym koncertem Pro Baltica w 2006r. To nie był doskonały kadr. Nie miałem doświadczenia i byłem młodym, przestraszonym chłopakiem, który nagle stanął naprzeciwko legendy muzyki i miał ją sfotografować.

Dzisiaj podszedłbym do tematu inaczej, bardziej świadomie. Pamiętam natomiast ten zastrzyk twórczej adrenaliny, gdy zobaczyłem piękne światło padające z okien Dworu Artusa na kompozytora. To uczucie towarzyszy mi za każdym razem, gdy podnoszę aparat do oka. I tamto doświadczenie wpłynęło na moją twórczą drogę.

Od tego czasu wiele się zmieniło. Fotografowałem dla prasy, założyłem własną działalność. Miałem przyjemność wykonać zdjęcia dla takich klientów jak: Miasto Bydgoszcz, UMK w Toruniu, Radia PiK, Filharmonii Pomorskiej, SOS Music, PZU. W latach 2015 - 2017 nawiązałem współpracę z Polska Press, a moje zdjęcia wykorzystywane są w m.in. w Gazecie Pomorskiej czy Expressie Bydgoskim. Moją pasją do obrazu i światła dzielę się również na kursach i szkoleniach, a od 2012 roku prowadzę zajęcia z fotografii na UMK w Toruniu. Specjalizuję się w portrecie, zdjęciach wizerunkowych i edytorialu.

Nagrody i wyróżnienia:

2018 – Grand Press Photo 2018 – Nominacja w kategorii Sport/zdjęcie pojedyncze

2017 – International Photography Awards – Honorable Mention – kategoria Portret dla profesjonalistów

2017 – Grand Press Photo 2017 – Nominacja w kategorii Sport/zdjęcie pojedyncze

2017 – Grand Press Photo 2017 – Nominacja w kategorii Sport/zdjęcie pojedyncze

2017 – BZ WBK Press Photo – II miejsce w kategorii Portret/zdjęcie pojedyncze

2016 – International Photography Awards: A Family of Man – Honorable Mention – kategoria Starość

2016 – Regional Press Photo – Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Bydgoszczy

2016 – Regional Press Photo – II miejsce w kategorii sport

2016 – Regional Press Photo -III miejsce w kategorii życie codzienne

2012 – Regional Press Photo – Wyróżnienie w kategorii fotoreportaż

fk3.jpg
LOGO ODK_2023.png
Filip_Kowalkowski_plakat_bez spadów_m.jpg

Kurator wystawy:

Jacek Koślicki

Recenzent prac:

Lech J. Zdrojewski

Wydawca albumu:

Fundacja OKO-LICE KULTURY

Realizacja grafiki wystawy:

KEENYS STUDIO

logo usta usta_białe.png
logo express druk.jpg
logo starogard.jpg
nowe-logo-cyfrowe-pl.jpg

WERNISAŻ W GALERII ODK - 10.III.2023

Wystawa w GALERII ODK

czynna do 7 kwietnia 2023:
 

poniedziałki: niedostępna
wtorki: 12.00 - 16.00

środy: niedostępna

czwartki: 12.00 - 18.00
piątki sceniczne: 10.00 - 19.00

FOTO: MARTA WYSOCKA

FOTO: ODK

bottom of page